سلاح تونفا و کاربرد آن

با سلاح تونفا بیشتر آشنا بشید

سلاح تونفا و کاربرد آن, (Tuifa) به معنی فای دارای انبر است و در برخی از کشورها به (Tong fa) یا (Tonfa) تونفا شهرت دارد و از جمله سلاح‌های سنتی منطقه اکیناوا می‌باشد، که باتون‌های دسته دار پلیس هم از همین سلاح هستند.

اصل و ریشه‌ی تونفا متعلق به کشور چین و اندونزی می‌باشد. این وسیله کاربردهای زیادی در زمینه‌های گوناگون دفاعی وابزاری دارد که شامل پیشرفت در زراعت وهمچنین به عنوان چوب دستی برای دفاع از خود نیز بوده.
این سلاح یک چوب که عمدتا از چوب درخت بلوط قرمز است با طول حدود ۱۵ تا ۲۰ اینچ بوده که دسته‌ای کوچک بطور عمود بر آن قرار دارد. معمولاً بصورت جفتی ساخته می‌شود.

سلاح تونفا و کاربرد آن

ساختار کلی تونفا 

تنه اصلی تونفا

در قدیم از چوب ساخته میشده و بیشتر از چوب درخت بلوط برای ساخت آن استفاده میکردند و در عصر کنونی تونفا از مواد گوناگونی وجود دارد که مهمترین ساختار آن از جنس پلاستیک فشرده است ، در ساختار تونفا نه سنگین بودن آن مطلوب است و نه سبک بودن آن البته این مساله اکنون بیشتر جلوه میکنید که توانایی ساخت مواد گوناگون به جایی رسیده که همین تونفا را میتوان در ورزنهای گوناگون از پلاستیک ساخت بدون آنکه تغییری در ظاهر و ابعاد داشته باشد.

در حال حاضر اکثر تولید کنندگان این سلاح تنه اصلی آن را در طول 50 الی 60 سانتیمتر درست می کنند.

دسته تونفا

دسته تونفا در قطری ساخته میشود که کاملا در دست جای گیرد و انگشتان به دور دسته حلقه و مشت شوند اتصال دسته تونفا به بدنه در قدیم خیلی قابل اتکا نبوده حتی در مواردی که به صورت یک تکه این سلاح را از دل چوب در می آوردند.

اما اکنون این سلاح دارای ساختار بسیار محکمی است ، در سر دیگر دسته که به بدنه متصل نیست معمولا یک برجستگی در قطر آن وجود دارد به این دلیل که ممکن است در کارکرد طولانی شما با این سلاح دست شما عرق کند و این برجستگی باعث میشود که عرق کف دست باعث خارج شدن سلاح از دست شما نشود.

روش کار با تونفا

 

با تونفا می توان در موقعیت های متفاوتی از خود دفاع کرد. می توان از آن به عنوان یک

محافظ ساعد در ضربات مستقیم و همچنین محافظ انگشت شصت با استفاده از دستگیره آن بکار گرفت .

اگر هر دو طرف بالا و پایین آن همزمان گرفته شود میتوان از آن برای دفاع ضربات گوناگونی که از بالای سر به شخص وارد می شود دفاع نمود و یا آن را رد کند. همچنین می توان به عنوان یک قلاب برای خلع سلاح کردن مهاجم و دفاع شخصی به کار برد.

انواع تونفا

تونفا انواع مختلفی از جمله ( چوبی* فلزی *پلاستیکی از جنس پلیمر و …) دارد که بسته به نوع کاربرد آن متفاوت است و می توان از جفت و یا تک آن استفاده کرد.

همچنین تونفا ها سایزهای متعددی دارند که کوچکترین آنها برای استفاده های شخصی و بزرگ آنها که استفاده رزمی دارد به اندازه از کتف و تا کمی بیرون تر از انگشتان شصت می باشد.

استفاده بهینه از تونفا

تونفا می‌تواند از دسته کوچک عمودی آن یا از دسته روی بدنه گرفته شود. در هنگام گرفتن دسته کوچک آن، خود بدنه از دست و بازو محافظت کرده و برآمدگی انتهای دسته کوچک نیز از انگشتان دست محافظت می‌کند.

با گرفتن انتهای آن می‌توان از آن برای ضربه با دسته کوچک یا استفاده از دسته کوچک به مانند قلاب برای بیرون کشیدن سلاح حریف از دستش استفاده کرد.

در هنگام حمله می‌توان بدنه را حول محور دسته کوچک چرخاند و به هدف ضربه زد.

شخص با این چرخاندن می‌تواند فضای زیادی را پوشش دهد. همچنین شخص چه بدنه را گرفته باشد و چه دسته روی بدنه را، می‌تواند با برآمدگی انتهای دسته کوچک نیز ضربه بزند.

تفاوت تونفا و باتوم چیست؟

بررسی انواع چوبها در رشته های رزمی !

در خدمتتونم با مسئله مهمی تحت عنوان باتوم و تونفا که خیلیا اینارو اشتبا میگیرن خیلیا به باتوم میگن یه نوع جنس (نانچیکو باتومی) خب بیایید مسئلرو روشن کنم و حتی درمورد انواع چوب ها صحبت کنیم از قبیل کالی و تونفا و باتون(م) هانبو و بو !!!

این نکته رو بگم که بیشتر ابزار های رزمی(سلاح های سرد) اول ابزار کشاورزی بودن بعد به عنوان سلاح ازشون استفاده شده ! تونفا همون باتونه(کلاب) ولی با یه دسته اضافه !

تونفا یه میله از جنس پلاستیک فشردس( بعضا چوبیشم هست)ولی باتون یه میله ای هست که فلزیه و بسیارم قویه ! هردو این ها توسط پلیس استفاده میشوند و تکنیک های فراوان هم دارند ولی تونفا باتون رو پوشش میده .

و در آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ راضی بوده باشید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید…

شما بزرگواران میتوانید از راه های ارتباطی زیر جهت خرید انواع کیسه بوکس ها با مجموعه ی درویشی اسپرت تماس بگیرید.


شماره تماس:09395704612

ایمیل:rezadarvishi13551383@gmail.com

واتساپ:09395704612

اینستاگرام:r.darvishi11

حجره اینترنتی 

آدرس:کرج زیر پل فردیس

تولیدات محصولات کیسه بوکس در فروشگاه اینترنتی درویشی اسپرت


 تولید کیسه بوکس, خرید کیسه بوکس, کیسه بوکس بلیزر, تولید کیسه بوکس ایستاده, تولیدی کیسه بوکس در کرج, کیسه بوکس ایستاده, تولید آدمک مبارزه, آدمک مبارزه, خرید آدمک مبارزه، خرید کیسه بوکس ، دبل گلابی ایستاده,  کیسه بوکس ایستاده دست دوم , کیسه بوکس ایستاده قیمت , قیمت کیسه بوکس ایستاده ارزان , قیمت کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی ایستاده , سفارش کیسه بوکس گلابی, کیسه بوکس گلابی ایستاده در کرج , قیمت گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی سقفی , تولید گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , قیمت کیسه بوکس گلابی , گلابی بوکس تک رزم , تمرین با کیسه بوکس گلابی ایستاده , قیمت گلابی بوکس ایستاده , کیسه بوکس گلابی

دیدگاهتان را بنویسید