ورزش در هوای گرم

آیا ورزش در هوای گرم میتواند سبب گرمازدگی شود؟

ورزش در هوای گرم, گرمای هوا ميتواند تاثیر عمیقی بر پاسخ فیزيولوژيک بدن بگذارد و خطر گرمازدگی را افزايش دهد. در يک فرد سالم محدوده دمای مرکزی بدن بین ۳۶٫۱ تا ۳۷٫۸ درجه است.انسان با دمای مرکزی بیش از ۴۱ درجه سانتيگراد مدت کوتاهی ميتواند دوام آورد زيرا در دمای ۴۵ درجه سانتيگراد پروتئین های بدن تخريب ميشوند.

افزايش دمای بدن ميتواند ناشی از منابع درونی مانند فعالیت عضلاني و متابولیسم و منابع بیرونی مانند گرمای محیط باشد.

بدن در زمان افزايش دما به طرق مختلف حرارت را دفع ميکند که مهمترين آن تعريق است. زمانی که تولید گرمای بدن بر دفع آن غلبه کند، استرس گرمايی حاصل خواهد شد.

افزايش دما از عوامل مهم محیطی در ورزش است. در برخي از رشته هاي ورزشی مانند دو استقامت موارد قابل توجهي از مرگ به علت آسیب های گرمایی ايجاد شده است.

ورزش در هوای گرم

زمان مناسب برای ورزش کردن

ساعت های اوایه صبح که هوا تمیزتر است و خودروهای کمتری در خیابان تردد میکنند یا عصر بهترین زمان برای ورزش کردن است.

افراد مسن با راهنمایی متخصصان طب ورزش میتوانند ورزش های مناسب خود را شروع کنند تا مشکلی برای آن ها بوجود نیاید.

آب بنوشید

متخصصان توصیه می کنند که باید روزی 2 لیتر آب بنوشیم. اما اگر ورزش می کنید این مقدار باید افزایش پیدا کند، مخصوصا در تابستان.

احساس تشنگی هنگام ورزش از نشانه های این است که بدنتان دچار کم آبی شده است. بنابراین مطمئن شوید قبل از ورزش کردن آب نوشیده باشید.

اگر ورزشی با شدت متوسط دارید، در طول ورزش نیز آب بنوشید تا مطمئن شوید بدن دچار کم آبی نمی شود. اگر مدت زمان و شدت ورزش بالا بود، می توانید از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید تا آنچه از دست می دهید جایگزین شود.

یک پارچه خیس با خود داشته باشید تا با استفاده از آن سر و گردن خود را خنک نگه دارید.

به آرامی سرعت را افزایش دهید

بهتر است به تدریج سرعت و شدت حرکت را افزایش دهید. بهتر است صبر کنید تا بدن به دمای هوا عادت کند.

در گرم‌ترین زمان روز از خانه خارج نشوید

بهتر است در ساعات اول صبح که هوا خنک‌تر است ورزش کنید. در میانه روز که هوا گرم است ورزش نکنید. می‌توانید در روزهای گرم ورزش‌هایی همچون ایروبیک در آب انجام دهید.

به آرامی سرعت را افزایش دهید

بهتر است به تدریج سرعت و شدت حرکت را افزایش دهید. بهتر است صبر کنید تا بدن به دمای هوا عادت کند.

در گرم‌ترین زمان روز از خانه خارج نشوید

بهتر است در ساعات اول صبح که هوا خنک‌تر است ورزش کنید. در میانه روز که هوا گرم است ورزش نکنید. می‌توانید در روزهای گرم ورزش‌هایی همچون ایروبیک در آب انجام دهید.

تفاوت مردان و زنان در تحمل گرما

برخي از تحقیقات نشان مي دهد که زنان آسیب پذيري بیشتری نسبت به گرما دارند اما در اين تحقیقات اغلب مردانی با آمادگی جسمانی بالا و زنانی با آمادگي جسماني پايین را با يکديگر مقايسه شده بودند.

از آنجاکه کارآيي دستگاه قلب و عروق مهمترين عامل فیزيولوژيکی در تحمل افراد براي اجرای ورزش در هوای گرم به شمار مي آيد تحقیقات ديگری انجام شد که در آن مردان و زناني با يکديگر مقايسه شدند که کارايي قلب و عروق يکسانی داشتند.

در اين تحقیقات تحمل گرما در بین زنان و مردان يکسان نشان داده شد.

توانايی دفع گرما در ورزش های دو و میدانی به خصوص رشته هاي استقامتي امري حیاتي است.

با اين تصور که زنان در اين زمینه تحمل کمتري دارند در گذشته ممنوعیت هايی در انجام ورزش هاي استقامتی در نظر گرفته می شد اما امروزه مشخص شده است که بسیاري از شاخص هاي تاثیر گرمای زياد مانند بالا رفتن دمای مرکزی بدن و تعداد ضربان قلب به توان هوازی شخص بستگي دارد نه شدت ورزش کردن.

نتايج حاصل از مطالعات انجام شده نشان می دهد که زنان تحمل ورزش کردن در گرما و خو گرفتن به آب و هوا را کمتر از مردان دارند.

میزان تعريق زنان بیش از مردان است و همچنین در پاسخ به هوای گرم میزان ضربان قلب زنان بیش از مردان افزايش مي يابدکه اين امر در تحمل پذيري آنها موثر است در نتیجه عامل اصلی تحمل پذيري زنان در گرما به سطح کارايی قلبی عروقی آنان بستگی دارد.

اصول ورزش در هوای گرم

با رعایت اصول زیر ورزش در گرما را برای خود لذت بخش کنید. ورزش در هوای گرم چالش‌های خودش را دارد و شما برای اینکه از فواید ورزش بهره‌مند شوید و در عین حال از آسیب‌های هوای گرم در امان بمانید، بهتر است که به خوبی مراقب خود باشید.

در این قسمت چند راهکار برای ورزش در هوای گرم به شما پیشنهاد می‌دهیم. این اصول و راهکارها را به کار ببندید تا ورزشی سودمند و موثر در تابستان داشته باشید.

و در آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ راضی بوده باشید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید…

شما بزرگواران میتوانید از راه های ارتباطی زیر جهت خرید انواع کیسه بوکس ها با مجموعه ی درویشی اسپرت تماس بگیرید.


شماره تماس:09395704612

ایمیل:rezadarvishi13551383@gmail.com

واتساپ:09395704612

اینستاگرام:r.darvishi11

حجره اینترنتی 

آدرس:کرج زیر پل فردیس

تولیدات محصولات کیسه بوکس در فروشگاه اینترنتی درویشی اسپرت


 تولید کیسه بوکس, خرید کیسه بوکس, کیسه بوکس بلیزر, تولید کیسه بوکس ایستاده, تولیدی کیسه بوکس در کرج, کیسه بوکس ایستاده, تولید آدمک مبارزه, آدمک مبارزه, خرید آدمک مبارزه، خرید کیسه بوکس ، دبل گلابی ایستاده,  کیسه بوکس ایستاده دست دوم , کیسه بوکس ایستاده قیمت , قیمت کیسه بوکس ایستاده ارزان , قیمت کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی ایستاده , سفارش کیسه بوکس گلابی, کیسه بوکس گلابی ایستاده در کرج , قیمت گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی سقفی , تولید گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , قیمت کیسه بوکس گلابی , گلابی بوکس تک رزم , تمرین با کیسه بوکس گلابی ایستاده , قیمت گلابی بوکس ایستاده , کیسه بوکس گلابی

دیدگاهتان را بنویسید