اهمیت روز استراحت در بدنسازی

اهمیت روز استراحت در بدنسازی

 

سلامت مفاصل

اهمیت روز استراحت در بدنسازی, ورزش به بدن فشار زیادی وارد می کند مخصوصا مفاصل که از نطر آسیب دیدگی بدون لایه ی پوششی و مقاوم می باشد. مفاصل زانو، مچ پا و لگن ممکن است با توجه به ماهیت تکرارشونده دویدن به‌طور خاصی آسیب ببینند که بدون استراحت منظم، دردناک و متورم شوند.

استراحت کافی بین دوره‌های ورزشی به جلوگیری از این مشکل و حفظ سلامت مفاصل شما کمک می‌کند.

عملکرد

به‌طورکلی، بدن شما حداقل باید دو هفته‌ای از فعالیت‌های ورزشی به دور بوده باشد تا پیشرفت یا سطح عملکردتان به میزان قابل توجهی از دست برود.

بنابراین فکر نکنید که یک یا دو روز دست کشیدن از تمرین، تمام زحماتی که کشیده‌اید را بر باد می‌دهد.

اهمیت روز استراحت در بدنسازی

خواب

آیا الگوی خواب شما بهم ریخته است؟ تمرین زدگی یکی از علت های آن می تواند باشد. ورزش بیش‌ازحد می‌تواند بدن شما را در حالت بی‌قراری مداوم یا در حالت هشیاری کامل قرار دهد و خواب خوب شبانه را برای شما مشکل کند.

یک علامت آشکار تمرین‌زدگی افزایش ضربان طبیعی قلب است. چند روز استراحت به کاهش ضربان قلب شما کمک می‌کند و این امر باعث می‌شود شب‌ها راحت بخوابید.

پیشگیری از آسیب

روزهای استراحت برنامه‌ریزی‌شده در طول یک دوره تمرینی به کاهش خطر آسیب‌های ناشی از تمرین زدگی کمک می‌کند.

تمرین زدگی در مواقعی پیش می آید که فشار بیش از اندازه بدون تایم استراحت به بدن وارد می شود.

بسیار عاقلانه می باشد که به جای  هفته ها زمین گیر شدن مابین ورزشتان به خود چند روزی را استراحت بدهید.

بازسازی و تقویت عضلات

روزهای استراحت در تسهیل بازسازی و تقویت عضلات بسیار اهمیت دارند. در حین ورزش، شما عضله نمی‌سازید، بلکه آن را تفکیک می‌کنید. روند ساخت‌وساز در روزهای استراحت شما اتفاق می‌افتد.

داشتن روزهای استراحت به شما کمک می‌کند تا ریکاوری کنید، به‌طور مثال می‌توانید در جلسه تمرین بعدی خود، وزنه بیشتری بلند کنید، سریع‌تر بدوید و یا به مدت طولانی‌تری پیاده‌روی کنید.

تناسب اندام و عملکرد تا زمانی که بیش از دو هفته از تمرینات فاصله نگرفته باشید، دچار مشکل نمی‌شوند.

بازسازی گلیکوژن

بدن از گلوکز که یک نوع کربوهیدرات است، به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. گلوکز بیشتر به عنوان گلیکوژن در عضلات و همچنین کبد ذخیره می‌شود. گلیکوژن در طول تمرین در عضلات تجزیه می‌شود تا انرژی شما برای تمرین را تأمین کند.

بااین‌همه، به‌جای سیر کردن خود با کربوهیدرات، روی یک رژیم غذایی سالم تمرکز کنید که شامل انواع غذاهای مختلف، ازجمله این کربوهیدرات‌ها، اما کم‌چربی باشد.

سلامت روان

داشتن روزهای استراحت به شما کمک می‌کند تا تجدید قوا کنید. ورزش بیش‌ازحد، در نبود استراحت کافی می‌تواند منجر به تحلیل و فرسودگی شود. همچنین باعث می‌شود از نظر جسمی و روحی نیز خسته شوید و به سختی بتوانید خود را به باشگاه بکشانید.

سلامتی شما خیلی مهم‌تر از آن است که اجازه دهید چنین اتفاقی بیفتد. به بدنتان اجازه ریکاوری دهید، ریلکس کنید، انرژی خود را بازیابی کنید و سرحال، سالم و آماده شوید که دوباره با کله به تمرین خود بازگردید.

استراحت ناکافی و راه‌حل‌های مناسب آن علائم استراحت ناکافی عبارت‌اند از: کج‌خلقی، درد مزمن، کاهش وزن، تمرکز و عملکرد ضعیف، بیماری مکرر و خستگی مفرط. این مشکلات را می‌توانید با چند روز استراحت کامل برطرف کنید.

همچنین می‌توانید برای روزهای استراحت خود تمرینات جانبی را برنامه‌ریزی کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک دونده هستید، در زمانی که نمی‌دوید، ورزش‌های کم برخوردی مانند شنا را انجام دهید. ورزش سبک در روزهای استراحت می‌تواند به شما کمک کند بدون فشار بیش‌ازحد به بدنتان ریلکس کنید.

میزان استراحت موردنیاز به عوامل زیادی ازجمله سن، فعالیت و تغذیه بستگی دارد، ولی چیزی که واضح است این است که همه افراد به مقداری استراحت نیاز دارند. اگر به شدت تمرین کنید، اما زمانی را برای ریکاوری در نظر نگیرید، بدن شما کمتر مستعد بهره‌مندی از فواید آن تمرین خواهد شد. پس استراحت کنید!

و در آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ راضی بوده باشید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید…

شما بزرگواران میتوانید از راه های ارتباطی زیر جهت خرید انواع کیسه بوکس ها با مجموعه ی درویشی اسپرت تماس بگیرید.


شماره تماس:09395704612

ایمیل:rezadarvishi13551383@gmail.com

واتساپ:09395704612

اینستاگرام:r.darvishi11

حجره اینترنتی 

آدرس:کرج زیر پل فردیس

تولیدات محصولات کیسه بوکس در فروشگاه اینترنتی درویشی اسپرت


 تولید کیسه بوکس, خرید کیسه بوکس, کیسه بوکس بلیزر, تولید کیسه بوکس ایستاده, تولیدی کیسه بوکس در کرج, کیسه بوکس ایستاده, تولید آدمک مبارزه, آدمک مبارزه, خرید آدمک مبارزه، خرید کیسه بوکس ، دبل گلابی ایستاده,  کیسه بوکس ایستاده دست دوم , کیسه بوکس ایستاده قیمت , قیمت کیسه بوکس ایستاده ارزان , قیمت کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی ایستاده , سفارش کیسه بوکس گلابی, کیسه بوکس گلابی ایستاده در کرج , قیمت گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , کیسه بوکس گلابی سقفی , تولید گلابی بوکس ایستاده , فواید کیسه بوکس گلابی , قیمت کیسه بوکس گلابی , گلابی بوکس تک رزم , تمرین با کیسه بوکس گلابی ایستاده , قیمت گلابی بوکس ایستاده , کیسه بوکس گلابی

دیدگاهتان را بنویسید